reklama

Každý tretí zákon SMERu neprešiel

V posledných týždňoch prebiehajú na ministerstvách premiérske kontrolné dni. Niet sa čo čudovať. Socialisticko - národno - ľudová koalícia je v polčase svojej ,,totálnej vlády. Dokonca aj premiér Fico, v jeho prípade celkom nečakane, poskytol po dvoch rokoch veľký rozhovor ,,opozičnému médiu. Zrejme aj jeho pochytila náhla potreba vyjadriť sa v rámci bilancovania k niektorým medializovaným témam. Ako vyzerá taký kontrolný deň na slovenskom ministerstve?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Poradovník návštev premiéra bol nedávnoostentatívne podhodený médiám, takže o tom, koho a kedy poctí premiérnávštevou, vieme všetci. Otázkou zostáva, prečo sa táto fraška nazýva kontrolnýdeň. Čo tam pán premiér kontroluje? Stav účtovných kníh alebo dochádzku? Možnoby aj mal. Veď ani nepoznáme kritériá úspešného či neúspešného ministra.Jediným kritériom tak zostáva Ficov subjektívny pocit.

Nový vládnyseriál

Potriasanie rukami, úsmevy aniekedy aj neúsmevy pre verejnoprávne médiá, či náhlivý krok premiéra - to všetko má navodiť dojem tvorenýzmeskou oficiálnosti, akčnosti, prísnosti a zaneprázdnenosti. Až potompríde to pravé a najdôležitejšie. Tlačová beseda. Kontrolujúci, minister,spolu s občas prísediacou Glendovou hrajú divadlo s avizovanými dielmi napokračovanie. Verejnosť si prostredníctvom novinárov užíva tentonajsledovanejší seriál každý večer pri správach, či na druhý deň - jeho prepisv novinách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úlohou tlačovej besedy je manifestačneprejaviť spokojnosť s prácou hlavného hrdinu a v neposlednomrade aj so sebou samým. Chyby a nedostatky sa pripúšťajú zásadne v,,rozumnej" miere, väčšinou abstraktne a demagogicky sa kamuflujú náhradnoutémou. Ukážkovým príkladom je kriminalita žiakov na školách. Pri všetkej úcte k regionálnemuškolstvu, zločinnosť skutočne nie je hlavný problém rezortu, ktorý by malmanažovať vzdelávanie. MinisterMikolaj sa pre HN nechal počuť, ževšetky úlohy plní v riadnom čase. Zo strany pána ministra ideo bohapusté zavádzanie. Len 21 % zákonov predložených Mikolajom, akovýsledok snaženia jeho tímu (podľa LP 2007), schválila vláda v riadneschválenom termíne. Premiéra si však napriek tomu Mikolaj získal a úlohusplnila aj Ficom podhodená náhradná téma. Časť médií dala do titulkuo kontrolnom dni na ministerstve práve tému správania žiakov.Z pohľadu bilancovania - triviálnazáležitosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SNS je najlenivejšia

Materská strana ministraškolstva, SNS, na svojej webovej stránke ústami svojho predsedu Slotu vyzýva národnésily k spojeniu sa v službe za vlasť. Monitoring PPI podáva o jej ,,službevlasti" pomerne ucelený obraz. Ministerstvá SNS charakterizujú dve veci. Jednakvysoká disponibilita s miliardami z fondov EÚ a takmer dokonalámediálna anonymita ministrov Janušeka a Izáka. Vzhľadom na to prvé, je todruhé zrejme zámer. Rezorty SNS dominujú ako najhoršia v troch zo šiestichmonitorovaných kategórií. Patrí im prím v kategórii najmenej predloženýchzákonov, najmenej zákonov schválenýchvčas, ani jeden zákon schválený včas. SNS je podľa výsledkov najlenivejší členkoalície. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ministrovi zahraničných vecípremiér vytkol stratu dynamiky v zahraničnej politike. Je snáď za mizernúúroveň vzťahov s Maďarskom zodpovedný minister Kubiš? Alebo zaschizofréniu našej zahraničnej politiky, kedy údy nevedia, čo robí hlava anaopak? Všetci vieme, že nie. O tom však na tlačovke taktne nepadlo ani slovo.Kubiš je zodpovedný za iné veci. Napríklad za to, že z dvoch zákonov,ktoré minulý rok predložil do vlády (zákon o rozvojovej pomocia zákon o zahraničnej službe), mu Fico neschválil ani jeden. Pomoc rozvojovýmkrajinám zrejme propagátor sociálnej solidarity na Slovensku nepovažuje zadôležitú. Každopádne plnenie legislatívneho plánu ministerstva zahraničia bolo nabode nula. To však nie je podstatné.Kubiš dostatočne napĺňa Ficovu potrebu po uhladenom profesionálovi, ktorý poňom v zahraničí ,,poupratuje". A Kubišovi ministerská funkcia na Slovenskukádrovo polepší. Napríklad, keď sa bude v OSN rozhodovať o vysokýchpostoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

,,Návštevný deň" na ministerstvepráce, vlajkovej lodi Ficovho WelfareState, nás ešte len čaká. V stredu premiér vyhlásil, že nastáva nováéra opätovného návratu k sociálnemu štátu. Žiadalo by sa spresniť, kam ažsa budeme vracať. Obdobie pravicovej ,,diktatúry" 1998 - 2006 to asi nebude,veď vtedy sociálny štát, ako povedal premiér, nebol. Nebude to asi ani obdobiemečiarizmu, aj keď to by mu možno ideovo vyhovovalo, keďže s jeho stvoriteľom sedí v koalícii. Ani porevolučný kvasrokov 1990 - 1993 neprichádza do úvahy. Reformy, privatizácia, liberalizácianie sú pojmy Ficovej mentálnej výbavy. Ministerka Tomanová,kráčajúca v čelnom šíku bojovníkov za sociálny štát, sa však v prácinepretrhla. V minulom roku jej vláda podľa harmonogramu schválila len 11 %zákonov. Zvyšok zákonov bol beh nadlhé trate, a to je prijímanie a presadzovanie sociálnehozákonodarstva top priorita vlády.

SMER pracuje najpomalšie

Socialistický element koalície,strana SMER, suverénne ,,zvíťazil" v dvoch kategóriách zo šiestich.V kategórii schválený oneskorene bolo skóre socialistov 57 % a v kategóriivypustený z legislatívneho plánu, neprekonateľných 70 %. Za tie môže Ficoďakovať dnes už exministrovi zdravotníctva Valentovičovi, voči ktorému,mimochodom, nemal nikdy žiadne verejné výhrady. Celkovo nesie SMER zodpovednosťza 38 % neschválených zákonov. Každý tretí zákon predložený ministerstvamiSMERu vo vláde neprešiel. Výsledky jednoznačne potvrdzujú, že je to najpomalšiepracujúca strana koalície.

Ešte horšie ako Tomanová dopadol ministerHarabin a ,,jeho" spravodlivosť. Bilancia rezortu za uplynulý rok jeskľučujúca, ale svedomím jediného slavianofila vo vláde to ani nepohlo. Naopak,pán minister sa nechal počuť, že predúlohami neuteká. Je to však len prázdne gesto, keďže každý druhý zákon,ktorý v roku 2007 predložil do vlády, nebol do dnešného dňa schválený.Ergo, podľa štatistiky Fico zmietol zo stola 55 % Harabinových predlôh. Medzinimi napríklad zákon upravujúci zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkoneverejnej moci. Mimochodom, ide o zákon, podľa ktorého by verejní činitelianiesli, za škody spôsobené občanom, neobmedzenú zodpovednosť. Pikantné je, že v štátnej správe, doktorej však nepatria politici, neobmedzená finančná zodpovednosť existuje. No a,,ľudový" výrok predsedu RR HZDS, pána Klenka, podľa ktorého Harabin vykonal za dva roky viac, akopredchádzajúci ministri za 8 rokov, potvrdzuje, že prívlastok ,,ľudové" patríhnutiu právom.

Férové by bolo, keby si hnutienajskôr upratalo svoj vlastný Augiášov chliev. Tandem Harabin - Jureňa naplnillegislatívny plán na rok 2007 na úbohých 51 %. Staronová ministerkaKramplová bude nepochybne úspešnejšia, má na to všetky nevyhnutné predpoklady. Bolaministerkou zahraničia. Študovala agronómiu v Bulharsku. Privyrábala siako promotérka pyramídovej hry. Určiteteda chápe, že štatistická vizitka rezortu, 24% zákonov dodnes neschválených,je druhý najhorší výsledok vo vláde, hneď po Harabinovi. Opäť ide o rezortľudového HZDS. Vzhľadom na pomer vo vláde je teda jej ľudový element suverénnenajhorším členom koalície.

Štatistické údaje som čerpal z materiálu Pravdivý obrazlegislatívnej práce vlády za rok 2007 (II. časť: Hodnotenie ministerstieva politickej zodpovednosti strán vládnej koalície).

Kompletný materiálbude zverejnený na stránke www.publicpi.eu.Monitoring je súčasťou projektu Democracy Watchdog a vznikol s finančnoupodporou CEE TRUST. 

PeterMartiš

analytikPPI

Public Policy Institute

Public Policy Institute

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

www.publicpi.euPPI pracuje na projekte Democracy watchdog, ktorý je podporený grantom od CEE Trust. Zoznam autorových rubrík:  Vysoké školstvoKomentáreDemocracy watchdogNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu